Budoucnost internetových služeb: Co očekávat v nadcházejících letech

Internetové technologie se rychle rozvíjejí natolik, že předpovídání budoucího pokroku a schopností je náročné. To nebrání odborníkům teoretizovat o tom, jak bude vypadat budoucnost internetu. Tento teoretický internet budoucnosti je často označován jako Web3 a již má obrovské technologické konglomeráty jako Meta a Neuralink racing, které jsou průkopníky cesty do těchto neprobádaných vod. Americká vláda dokonce toto téma zvážila, když se „Deklarace o budoucnosti internetu“ Bílého domu z roku 2022 dotýká otázek týkajících se Web3 a svobody projevu.

Podíváme se na to, jak odborníci předpovídají, jak bude internet budoucnosti vypadat – předpovědi čerpané ze současných internetových trendů a založené na programech, na kterých technologické společnosti v současnosti pracují.

Evoluce webu 3

Web3 odkazuje na další generaci internetu, jejímž cílem je vybudovat decentralizovanější, na uživatele zaměřený a na soukromí zaměřený online ekosystém. Web3 je koncepční vize, která se snaží řešit některá omezení a problémy spojené se schopnostmi moderních internetových technologií a schopností.

Odborníci se domnívají, že Web3 bude obsahovat následující funkce:

Decentralizace

Web3 si klade za cíl decentralizovat internetovou infrastrukturu a služby, snížit závislost na centrálních orgánech a zprostředkovatelích. Technologie blockchain a distribuované účetní knihy hrají významnou roli při dosahování tohoto cíle, protože umožňují zaznamenat a ověřit data a transakce transparentním, bezpečným a neoprávněným způsobem v síti uzlů.

Uživatelské vlastnictví a kontrola

Web3 poskytne uživatelům větší kontrolu nad daty, digitální identitou a online aktivy. S řešeními self-sovereign identity (SSI) budou uživatelé moci bezpečně spravovat a sdílet svá data, aniž by se museli spoléhat na centralizované entity.

Vylepšené soukromí a zabezpečení

Web3 posílí soukromí uživatelů omezením zbytečného vystavení dat a zajištěním bezpečného uložení dat pomocí šifrovacích a kryptografických technik. Již jsme byli svědky nárůstu popularity virtuálních privátních sítí (VPN) a dalšího softwaru, jehož cílem je zvýšit bezpečnost chytrých zařízení – je jen logické předpokládat, že tyto funkce budou zabudovány do budoucích internetových technologií.

Odpor proti cenzuře

Decentralizovaná povaha Web3 jej učiní odolnějším vůči cenzuře a zajistí, že informace a služby nebude možné snadno vypnout nebo kontrolovat jedinou entitou nebo vládou.

Nárůst zařízení IoT v domácnosti

IoT je zkratka pro „internet věcí“. Týká se sítě fyzických zařízení, vozidel, zařízení a dalších objektů se senzory, softwarem a možnostmi připojení, které jim umožňují shromažďovat a vyměňovat si data přes internet. Primárním účelem IoT je umožnit těmto zařízením interakci mezi sebou navzájem, s centralizovanými systémy a s uživateli, což vede k inteligentnějším a automatizovanějším procesům.

Internet věcí již měl významný dopad na různá odvětví a očekává se, že bude dále růst, přičemž odhady naznačují miliardy připojených zařízení po celém světě do konce desetiletí. IoT budoucnosti slibuje, že v nadcházejících letech přinese nové úrovně automatizace, efektivity a pohodlí jak podnikům, tak jednotlivcům.

Odborníci předpokládají, že IoT bude v budoucnu všudypřítomnější s rostoucím počtem připojených zařízení v našich domácnostech, na pracovištích a ve městech. To povede k většímu sběru dat, automatizaci a integraci chytrých technologií. To znamená, že je to obrovský aspekt budoucnosti domácího internetu, ale také starost o bezpečnost dat.

Vzestup umělé inteligence, virtuální reality a rozšířené reality

Umělá inteligence (AI) se zdánlivě přes noc stala rozšířeným nástrojem používaným všemi průmyslovými odvětvími. Etika interakce s těmito výkonnými nástroji se stala jedním z nejdůležitějších mediálních trendů v roce 2023. Zatímco se svět snaží určit podmínky pro zapojení v oblasti umělé inteligence, jedna věc je jistá: AI bude mít v budoucnu své místo. internetu.

Odborníci mají tendenci souhlasit s tím, že umělá inteligence bude i nadále hrát klíčovou roli při optimalizaci internetových služeb a personalizaci uživatelských zkušeností. Chatboti řízení umělou inteligencí, virtuální asistenti a systémy doporučení budou ještě sofistikovanější.

Stejně tak se zážitky z virtuální a rozšířené reality na internetu (VR a AR) stanou realističtějšími a pohlcujícími a změní způsob, jakým interagujeme s obsahem, nakupujeme, učíme se a komunikujeme. Od uvedení komerčních náhlavních souprav od společností Oculus a Sony v roce 2016 získaly videohry VR na popularitě; budoucnost internetu by mohla učinit VR a AR náhlavní soupravy tak samozřejmostí, jako kdysi byly rodinné počítače.

Zvýšená konektivita

Odborníci se domnívají, že budeme těžit z globálněji propojeného světa s rychlejšími sítěmi a oblastmi s nedostatečnými službami, které konečně získají přístup k internetu. Je pravděpodobné, že brzy bude mít každý přístup k vysokorychlostnímu internetu, protože naše technologie dohání naši poptávku po konektivitě.

Rozšiřování sítí

Rychlost internetu se bude pravděpodobně i nadále zvyšovat, zejména se zaváděním internetu 5G a dalších. Jak se sítě 5G stále rozšiřují a dospívají, mohou uživatelé očekávat širší dostupnost a vyšší rychlosti, zejména v hustě obydlených městských oblastech.

Naproti tomu internetová optická připojení nabízejí jedny z nejrychlejších a nejspolehlivějších rychlostí, jaké jsou dnes k dispozici . Čím více zemí investuje do budování a modernizace infrastruktury, uživatelé v těchto oblastech mohou očekávat rychlejší a konzistentnější připojení k internetu.

Terahertz and Beyond

Výzkumníci zkoumají terahertzová frekvenční pásma a ještě vyšší frekvence pro bezdrátovou komunikaci, která by mohla odemknout extrémně vysoké rychlosti přenosu dat. Tyto technologie jsou však stále ve fázi experimentu a může chvíli trvat, než se stanou komerčně životaschopnými.

Satelitní internet

Kromě toho bude pokračovat úsilí o zavedení přístupu k internetu do vzdálených a nedostatečně obsluhovaných oblastí s cílem dosáhnout globální konektivity. S příchodem satelitních internetových konstelací na nízké oběžné dráze (LEO) se společnosti jako Starlink, OneWeb a další společnosti SpaceX zaměřují na poskytování vysokorychlostního přístupu k internetu do nedostatečně obsluhovaných a vzdálených oblastí. Tato technologie má potenciál přinést rychlý internet do míst, kde je obtížné implementovat tradiční pozemní infrastrukturu.

Cesta budoucnosti

Budoucnost internetu se nám odkrývá před očima. I když není možné s jistotou říci, jak bude digitální konektivita vypadat ani za pár let, lze s jistotou říci, že umělá inteligence, zvýšená konektivita a rozšířenější chytrá zařízení v domácnostech se v blízké budoucnosti stanou samozřejmostí.